Blog

 Ile kosztują magazyny energii?

Autor: blog. Data 03.16.2022

 Ile kosztują magazyny energii? thumbnail

Ile kosztują magazyny energii? Czy magazyny energii są koniecznym dodatkiem do fotowoltaiki? Okazuje się, że jest to bardzo korzystne zarówno dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Po pierwsze bezpieczeństwo energetyczne w przypadku braku zasilania co zdarza się często wskutek zmian klimatycznych. Magazynami energii są akumulatory które przechowują nadwyżkę prądu wyprodukowanego przez instalację fotowoltaiczną, z którego można skorzystać w przypadku awarii linii energetycznej czy też szczytowego zapotrzebowania.Trzeba przyznać, że magazyny energii skutecznie odciążają sieci energetyczne. Pojawia się pytanie – ile kosztują magazyny energii? Można podać przykład paneli słonecznych – 10 kWh których zakup i montaż wynosi w granicach 25 000 złotych. Do tego należy dokupić akumulator kwasowo-ołowiowy lub litowo-jonowy z największą żywotnością.

Ile kosztują magazyny energii?

W przypadku wyliczania kosztów magazynów energii trzeba pamiętać, że będą one wzrastały wraz z pojemnością. Jak to wygląda w przypadku magazynu energii o pojemności 5 kWh? Firmy zajmujące się sprzedażą i montażem instalacji podają, że koszty będą kształtować się na poziomie 15 000 złotych, nie wliczając usługi montażu i osprzętu. Dla przykładu instalacja fotowoltaiczna o mocy 9,86 kWp zainstalowana na dachu domu jednorodzinnego wyprodukowała w ciągu dnia 50 kWh a inwestor zużył 12 kWh. Czyli magazyn energii 5kWh mógł zgromadzić pozostałą ilość energii. Po analizie konkretnego dnia, stwierdzono, że wyniosła ona 13%.

Magazyn energii o większej pojemności – 10 kWh będzie wiązał się z kosztem w granicach 23 000 złotych. Analiza dla danego dania wskazała możliwość zgromadzenia pozostałej energii elektrycznej w ilości 26%. A jak wyglądają koszty magazynu energii o pojemności 15 kWh? Koszt oczywiście wzrośnie i osiągnie kwotę 32000 złotych i będzie w stanie zgromadzić 39% pozostałej energii elektrycznej.

Inne czynniki mające wpływ na koszty magazynów energii to:

  • Rodzaj posiadanej fotowoltaiki.
  • Technologia magazynowania nadwyżki energii elektrycznej.
  • Ilość pełnych cykli akumulatorów.
  • Marka akumulatora.  

Co oznacza termin pełny cykl ładowania? Jest to proces, podczas którego akumulator jest naładowany i rozładowany do określonego poziomu głębokości. Wysokiej jakości bateria (litowo-jonowa) połączona z panelami fotowoltaicznymi powinna zagwarantować około 10 000 cykli, co oznacza, że będzie mogła być eksploatowana przez sześć lat.

Regulacje prawne w zakresie magazynów energii

W roku 2021 Sejm uchwalił nowelizację Prawa Energetycznego, która zapewnia szczegółowe rozwiązania w zakresie działania magazynów energii elektrycznej. Jak Nowelizacja Prawa Energetycznego wpływa na koszty magazynów energii? Eksperci zajmujący się tym zagadnieniem, wskazują, że największe znaczenie mają zapisy dotyczące zniesienia podwójnego naliczania opłat dystrybucyjnych na prąd, który jest wprowadzony a następnie pobrany z magazynu.Takie przechowywanie nadwyżki energii zostało wykluczone z potrzeby sporządzania taryf, dzięki czemu zaistniała możliwość swobodnego określania cen na usługi jakie będą realizowały takie magazyny energii.

Zmniejszenie kosztów magazynów energii dzięki dofinansowaniu

Produkcja energii elektrycznej z odnawianych źródeł energii wiąże się ze sporymi wahaniami, dlatego wyzwaniem jest magazynowanie energii. Do tego celu służą magazyny energii usuwające problemy z nieprzewidywalnością jej pozyskiwania z OZE. Ponadto zarówno gospodarstwo domowe i przedsiębiorstwo mogą wykorzystać zmagazynowana energię w dowolnym czasie i zagwarantować sobie niezależność energetyczną. Na całym świecie magazyny energii cieszą się dużym popytem np.: Niemcy, Włochy, Stany Zjednoczone.

Co można zrobić, aby koszty magazynów energii były niższe?

W Polsce dużą pomocą dla rozpowszechnienia magazynów jest wsparcie w postaci dofinansowania do jego zakupu. Urządzeniem służącym do przechowywania energii jest akumulator do fotowoltaiki, ale ważny jest koszt całej instalacji. Pokrycie części kosztów magazynu energii przez programy rządowe przyczyni się do większego zainteresowania inwestycją. Dotąd program Mój Prąd dofinansowywał tylko zakup fotowoltaiki, ale mają zostać objęte dopłatą także magazyny energii. Ma to być czwarta odsłona tego programu i dopłaty będą wynosić w granicach 50% kosztu zakupu. Jest to bardzo dobra wiadomość dla właścicieli paneli fotowoltaicznych i całego rynku energetycznego.

Rząd ma w planach premiowanie systemów które przyczynią się do magazynowania nadwyżki energii. W roku 2024 planowane jest wprowadzenie rozliczeń prądu w czasie rzeczywistym czy utworzenie inteligentnej sieci energetycznej. Domowe magazyny energii staną się zarówno produktywnym dodatkiem i koniecznością. Z tego powodu prosumenci będą mogli cieszyć się korzyści z posiadania instalacji fotowoltaicznej i magazynowania energii. Regulacje prawne pomogą w dopłacie do ich zakupu.

Czy można uznać zakup magazynu energii za opłacalny?

Tak, ponieważ dają właścicielom instalacji fotowoltaicznej magazynowanie nadwyżki energii jaka została wyprodukowana w ciągu dnia. Nie poniosą oni strat jak ma to miejsce obecnie, ponieważ produkcją prądu trzeba dzielić się z elektrownią, do której jest przesyłany. Domowe magazyny energii są doskonałym rozwiązaniem w przypadku braku zasilania z linii energetycznej, w takiej sytuacji pełnią rolę zasilania awaryjnego. Dla przedsiębiorstw są niezbędne z uwagi na stabilizowanie jakości energii. Nie bez znaczenia jest uniezależnienie się od zakładu energetycznego i ewentualnych awarii. Zawsze planując zakup instalacji trzeba pamiętać, aby dobierać moc w odniesieniu do posiadanej fotowoltaiki oraz do zapotrzebowania na energię w danym gospodarstwie domowym lub przedsiębiorstwie. Eksperci z branży elektroenergetycznej uznali, że inwestycja w magazyny energii jest opłacalna.