Blog

Polski Magazyn Energii od naatu.pl

Autor: blog. Data 04.04.2022

Polski Magazyn Energii od naatu.pl thumbnail

1. Dlaczego 1 kwietnia to data przełomowa w polskiej energetyce prosumenckiej?

1 kwietnia Polska wejdzie w fazę realizacji kluczowych zapisów unijnej dyrektywy RED II. Dyrektywa ta definiuje zmiany w prawie energetycznym państw członkowskich mające na celu przyspieszenie transformacji energetycznej i zwiększenie udziału generacji OZE w miksie energetycznym. Stąd nowelizacja polskiej ustawy OZE to rozpoczęcie wprowadzania w życie postanowień RED II.

Od 1 kwietnia Prosumenci w Polsce będą mogli sprzedawać bez koncesji wyprodukowaną przez Siebie energię. Początkowo sprzedaż tej energii będzie odbywała się po średniej cenie hurtowej z poprzedniego miesiąca, a od połowy 2024 r. ma to być przeciętna cena godzinowa. Pojawią się i będą szybko rosły potrzeby w zakresie obsługi ogromnego wolumenu transakcji.

Ważnym elementem realizacji Dyrektyw Red II zawartym w prawie które wchodzi w życie 1 kwietnia będzie możliwość łączenia się Prosumentów w grupy zwane Prosumentami Grupowymi. Przywilejem i celem tych grup  będzie produkcja energii ze źródeł OZE na potrzeby członków grupy. Wprowadzenie Prosumenta Grupowego to włączenie do rewolucji energetycznej mieszkańców 15 milionów mieszkań w Polsce. Nastąpi otwarcie ogromnego rynku grupowych instalacji fotowoltaicznych na dachach, elewacjach i parkingach budynków wielorodzinnych.

2. Nowelizacja ustawy OZE może spowodować spadek opłacalności mikroinstalacji OZE.  Zwykło się mówić, że nieszczęście jednego jest szansą dla drugiego. Jak branża OZE będzie transformować?

Branża OZE będzie transformować podobnie do branży telefonii komórkowej. Na początku zarabiało się na sprzedaży słuchawek i opłatach za minuty połączeń głosowych . Potem doszły szybko rosnące przychody z pakietów danych. Dzisiaj mamy nielimitowane połączenia i darmowe pakiety danych. Operatorzy i firmy usługowe zaczęły zarabiać na usługach i monetyzacji danych. Zaszła też ważna zmiana. Już nie tylko korporacje,  operatorzy telefonii komórkowej zarabiają na usługach dla użytkownikach smartfonów. W 2021 roku Facebook i Google nie oferując usług telekomunikacyjnych zarobiły 6 mld złotych na danych Polek i Polaków w połowie pochodzących z urządzeń mobilnych.

Taka sama transformacja czeka rynek energetyczny. W Naatu uważamy że po fali ważnej ale prostej biznesowo i technologicznie  sprzedaży instalacji fotowoltaicznych przychodzi czas na rozwój usług i produktów złożonych. Prosumenci widząc korzyści ekonomiczne i środowiskowe zaczną korzystać poza fotowoltaiką z  magazynów energii, elektromobilności, systemów zarządzania energią i będą przystępować do elektrowni wirtualnych.

Oferta dla Prosumentów w nowym systemie rozliczeń po 1 kwietnia musi atrakcyjna ekonomicznie. Tylko te firmy które zaoferują rozwiązania dające poczucie bezpieczeństwa energetycznego i 6-8 letnią stopę zwrotu zostaną na rynku. Polacy są gotowi do inwestowania w prywatne rozwiązania energetyczne.

3. Czy zmiana zapisów ustawy OZE to szansa dla producentów magazynów energii?

Wspomniana na początku zmiana przepisów zachęci do inwestowania w domowe magazyny energii tak, aby maksymalizować ilość energii zużywanej na miejscu a za chwilę wymienianej z Sąsiadami, jak najrzadziej   oddawanej do sieci. Bateryjne magazyny energii nie są tanie  i dlatego potrzebne są silne dodatkowe zachęty. Tymi zachętami będą dopłaty i dodatkowe źródła przychodów dla Prosumentów.  

Wzorem do naśladowania mogą być dla nas Niemcy, gdzie jest już 400 tys. domowych magazynów energii. W Niemczech wprowadzono dopłaty do zakupu domowych magazynów energii. Są one liczone są jako określona kwota dopłaty do 1 kWh pojemności magazynu energii. Każdy dom potrzebuje innej wielkości magazynu. Mały dom o powierzchni 100m2 bez pompy ciepła potrzebuje magazynu o pojemności 6-8 kWh a dom 150 m2 z pompą ciepła potrzebuje magazynu 15-20 kWh. W przypadku Prosumenta Grupowego magazyn będzie zaczynał się od pojemości 30kWh dla 10 mieszkań i dochodził do 150 kWh dla 50 mieszkań. Dlatego dopłaty w programach wsparcia powinny Naszym zdaniem wynosić 800 PLN/kWh i być ograniczone do 20 kWh w przypadku domu jednorodzinnego a w przypadku Prosumenta Grupowego wielkością graniczną magazynu energii mógłby być iloczyn ilości mieszkań i wartości 3 kWh.

Do  tego podobnie jak w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Danii powinny pojawić się w 2022 roku w Polsce odpłatne usługi elastyczności energetycznej, które spowodują że Prosumenci posiadający magazyny energii podłączone do elektrowni wirtualnych zarządzanych przez Agregatorów będą zarabiać na usługach regulacji częstotliwości i napięcia sieci. W Niemczech liderem takich rozwiązań jest firma Sonnen oferująca domowe magazyny energii wraz z elektrownią wirtualna.

Mając na uwadze realną możliwość wprowadzenia sensownego systemu dopłat do zakup magazynów i uruchomieni rynku elastyczności prognozuję że Polacy kupią do 2025 roku 300 tys. domowych magazynów energii i setki tysięcy przystąpi do spółdzielni energetycznych i elektrowni wirtualnych. Do tego dojdzie dynamicznie rozwijający się rynek dużych magazynów energii na potrzeby wsparcia infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych i bilansowania generacji w komercyjnych farmach OZE. To będzie skutkować potencjałem przychodowym dla firm oferujących inteligentne magazyny na poziomie 5-10 mld PLN do roku 2025. 

4. Co rozumie Pan przez stwierdzenie „inteligenta energetyka”?

Inteligenta energetyka to nowe pojęcie w energetyce rozproszonej, prosumenckiej. Większość z 800 tysięcy prosumenckich instalacji fotowoltaicznych w Polsce to rozwiązania proste. W 2021 wraz Partnerem Strategicznym Naatu, Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej zrobiliśmy badanie w grupie posiadaczy instalacji fotowoltaicznych. Oto wyniki. 30% Prosumentów potwierdziło że nigdy nie miało dostępu do danych o produkcji własnej energii przez jakąkolwiek aplikację.  60% wskazało że ma obawy czy instalacja działa poprawnie. 90% powiedziało że chcieliby zrozumieć relacje między produkcją z fotowoltaiki, sposobem używania energii w domu  a rachunkiem za energię. T oznacza że inteligentna energetyka prosumencka w Polsce jeszcze nie istnieje. A co zdaniem zespołu Naatu powinno być synonimem inteligentnej energetyki? Te cechy powinny być integralną częścią tego pojęcia:

– prosty model ekonomiczny – osoba decydująca się na inwestycję w złożone instalacje energetyczne musi rozumieć mechanizmy zwrotu nakładów, 

– ergonomia – zrozumiały sposób dostępu do wiedzy o naszym  domowym systemie energetycznym w którym królują złożone technologie falowników, baterii, ładowarek, pomp ciepła i mnogości odbiorników energii. Prosument musi otrzymać, polubić i używać prostej aplikacji mobilnej, która będzie dla Niego zrozumiała jak Instagram,

– personalizacja – jeden Prosument lubi być zasypywany raportami i będzie aktywnie uczestniczył w handlu energią z Sąsiadami, drugi chce otrzymywać proste SMS-a mówiące ile energii sprzedał lub że zużywa więcej energii niż sąsiedzi,

– automatyzacja – gdy w domu jest instalacja fotowoltaiczna i magazyn energii to aby system zarabiał na siebie i miał wysoką żywotność to nawet kilkaset razy dziennie dokonywane muszą być operacje zmiany profilu ładowania magazynu, zmiany przepływu energii z/do sieci, udostępnianie usług elastyczności. To oznacza konieczność funkcjonowania gospodarstwa domowego w elektrowni wirtualnej, która będzie sterować i podejmować optymalne decyzje na podstawie wielu zestawów danych,

– współdzielenie w czasie rzeczywistym – tylko Prosument który będzie w stanie wymienić dane, zawierać transakcje sprzedaży/zakupu energii i usług elastyczności co 10-60 sekund będzie beneficjentem rewolucji energetycznej. Nadchodzi koniec rozliczania i zlecania transakcji w układzie miesięcznym, tygodniowym czy dziennym. Rozliczanie minutowe stanie się standardem inteligentnej energetyki.  Czas to pieniądz. Dlatego na świecie tak szybko rośnie rynek dla rozwiązań energetyki rozproszonej czasu prawie rzeczywistego. 

5. Szykują się Państwo do uruchomienia produkcji autorskich magazynów energii. Czy mógłby opowiedzieć Pan więcej o Waszej Baterii Domowej?

Firma Naatu Operator wprowadzi na rynek produkt o nazwie Bateria Domowa. Nazwa tego produktu została zastrzeżona. Bateria Domowa ma pojemność 15,6 kWh brutto. Zaoferujemy ją z 12 letnią gwarancją. 

Będziemy produkować Baterie Domowe w Polsce. 

Moduły bateryjne dla Naatu produkuje niemiecka firma BMZ Poland posiadająca fabrykę w Gliwicach. Tam powstają najwyższej jakości moduły bateryjne w technologii NMC, które będą montowane Bateriach Domowych.  

Wszystkie komponenty poza modułami bateryjnymi to autorskie technologie polskich firm. 

Bateria Domowa zawiera polski system zarządzania pracą baterii BMS, polski przekształtnik AC/DC, polski system aktywnego chłodzenia cieczą,  polski system zarządzania energią i elektrownię wirtualną elektrowniapolska.pl.  Ładna i ergonomiczna obudowa zaprojektowana została w polskiej pracowni projektowej i jest produkowana przez Partnera Naatu w Polsce. 

Bardzo ważna jest nasza strategia dystrybucyjna. Będzie oferować w Polsce i na świecie nasze rozwiązania wyłącznie poprzez autoryzowanych Partnerów, którzy będą chcieli z nami pracować, spełnią nasze wymagania i będą szkolić instalatorów w Akademii Naatu. Bardzo obiecujące są rynku na których obecna jest firma BMZ. Zespół BMZ Poland deklaruje aktywne wsparcie w internacjonalizacji oferty Naatu.

6. Przekonuje Pan, że udało się Wam zbudować produkt lepszy do Power Wall Tesli? Skąd to przekonanie i czy ze swoim produktem planujecie wejść na rynki europejskie i światowe? Czy to w ogóle możliwe, żeby Polska stała się światowym graczem w inteligentnym, bateryjnym magazynowaniu energii?

Projektując nasze rozwiązanie wzorowaliśmy się na rozwiązaniach firmy Tesla. 

Bateria Domowa to system w pełni trójfazowy z zintegrowanym falownikiem mocy 6/9 kW. Dlatego Bateria Domowa przy pracy wyspowej lub zerowym poborze z sieci OSD w godzinach szczytu może obsługiwać wszystkie odbiorniki domowe przez 10-15 godzin. 

Bateria Domowa odłączy dom od sieci OSD gdy napięcia sieci rośnie ze względu na lokalną nadprodukcję OZE. To zapewni ciągłość produkcji w instalacji fotowoltaicznej i będzie zbawiennie dla sieci OSD.

Bateria Domowa naładuje się do pełna przed burzą i poinformuje domowników że przełącza dom na pracę wyspową zanim burza dotrze w ich okolicę. Następnie Bateria Domowa przyłączy dom z powrotem do sieci gdy będzie po burzy i /lub wróci stabilne zasilanie OSD, gdy nie będzie krótkich wyłączeń lub braku zasilania pojedynczych faz przez co najmniej 20 minut.

Bateria Domowa to najmniejszy kubaturowo i najlżejszy wagowo bateryjny magazyn energii dostępny w Europie. Mimo iż bateria Domowa ma pojemność 15,6 kWh czyli 10% więcej niż Tesla Power Wall 2 to nasze rozwiązanie nie jest cięższe od amerykańskiego. Proponowana przez nas elektrownia wirtualna została zaprojektowane przez  ekspertów od cyberbezpieczeństwa, którzy wygrywają światowego prestiżowe konkursy z obszaru cyberbezpieczeństwa.  Nasza aplikacja mobilna i system interakcji z Prosumentem to efekt prac ekspertów UX/Service Design z zespołu Maxa Bieleckiego z  SWSP.  Ogniwa litowe i budowanych z nich moduły bateryjne przechodzą kilkukrotne testy w fabryce BMZ Poland. 

Skalowanie biznesu Naatu wymagać będzie wsparcia kapitałowego i rozwoju zespołu. Tu jesteśmy optymistami. Jest duże zainteresowanie naszym projektem od strony Inwestorów. Otwartość firmy na rozwój i produkcję innowacyjnych produktów przyciąga do Naatu ekspertów.

Tak, jesteśmy gotowi do budowy firmy rozpoznawalnej w Polsce i na świecie. Bateria Domowa będzie miała swoją nazwę międzynarodową, która już wybraliśmy.

7. Chciałem zapytać jeszcze o program dotacji, który ma zostać uruchomiony i poprosić o ocenę, jakie zasady dofinansowania byłyby potrzebne, żeby rozkręcić rynek?

Dofinasowanie powinno być proste w założeniach i realizacji, najlepiej na kształt programu Mój Prąd. Dofinasowanie powinno być definiowane jako określona kwota na poziomie 800-1000 PLN do każdego 1 kWh magazynu. Ważne aby dofinasowanie oferowało 2 tys. PLN na system zarządzania energią z centralnym chmurowym repozytorium danych od wielu Prosumentów i funkcje inteligentnego bilansowania pracy instalacji.  

Ulga termomodernizacyjna powinna być rozszerzona o magazyny energii i system zarządzania.

Koniecznie trzeba sprawnie uruchomić rynek Agregatorów Energetycznych i płatnych usług elastyczności energetycznej.

1. Dlaczego 1 kwietnia to data przełomowa w polskiej energetyce prosumenckiej?

1 kwietnia Polska wejdzie w fazę realizacji kluczowych zapisów unijnej dyrektywy RED II. Dyrektywa ta definiuje zmiany w prawie energetycznym państw członkowskich mające na celu przyspieszenie transformacji energetycznej i zwiększenie udziału generacji OZE w miksie energetycznym. Stąd nowelizacja polskiej ustawy OZE to rozpoczęcie wprowadzania w życie postanowień RED II.

Od 1 kwietnia Prosumenci w Polsce będą mogli sprzedawać bez koncesji wyprodukowaną przez Siebie energię. Początkowo sprzedaż tej energii będzie odbywała się po średniej cenie hurtowej z poprzedniego miesiąca, a od połowy 2024 r. ma to być przeciętna cena godzinowa. Pojawią się i będą szybko rosły potrzeby w zakresie obsługi ogromnego wolumenu transakcji.

Ważnym elementem realizacji Dyrektyw Red II zawartym w prawie które wchodzi w życie 1 kwietnia będzie możliwość łączenia się Prosumentów w grupy zwane Prosumentami Grupowymi. Przywilejem i celem tych grup  będzie produkcja energii ze źródeł OZE na potrzeby członków grupy. Wprowadzenie Prosumenta Grupowego to włączenie do rewolucji energetycznej mieszkańców 15 milionów mieszkań w Polsce. Nastąpi otwarcie ogromnego rynku grupowych instalacji fotowoltaicznych na dachach, elewacjach i parkingach budynków wielorodzinnych.

2. Nowelizacja ustawy OZE może spowodować spadek opłacalności mikroinstalacji OZE.  Zwykło się mówić, że nieszczęście jednego jest szansą dla drugiego. Jak branża OZE będzie transformować?

Branża OZE będzie transformować podobnie do branży telefonii komórkowej. Na początku zarabiało się na sprzedaży słuchawek i opłatach za minuty połączeń głosowych . Potem doszły szybko rosnące przychody z pakietów danych. Dzisiaj mamy nielimitowane połączenia i darmowe pakiety danych. Operatorzy i firmy usługowe zaczęły zarabiać na usługach i monetyzacji danych. Zaszła też ważna zmiana. Już nie tylko korporacje,  operatorzy telefonii komórkowej zarabiają na usługach dla użytkownikach smartfonów. W 2021 roku Facebook i Google nie oferując usług telekomunikacyjnych zarobiły 6 mld złotych na danych Polek i Polaków w połowie pochodzących z urządzeń mobilnych.

Taka sama transformacja czeka rynek energetyczny. W Naatu uważamy że po fali ważnej ale prostej biznesowo i technologicznie  sprzedaży instalacji fotowoltaicznych przychodzi czas na rozwój usług i produktów złożonych. Prosumenci widząc korzyści ekonomiczne i środowiskowe zaczną korzystać poza fotowoltaiką z  magazynów energii, elektromobilności, systemów zarządzania energią i będą przystępować do elektrowni wirtualnych.

Oferta dla Prosumentów w nowym systemie rozliczeń po 1 kwietnia musi atrakcyjna ekonomicznie. Tylko te firmy które zaoferują rozwiązania dające poczucie bezpieczeństwa energetycznego i 6-8 letnią stopę zwrotu zostaną na rynku. Polacy są gotowi do inwestowania w prywatne rozwiązania energetyczne.

3. Czy zmiana zapisów ustawy OZE to szansa dla producentów magazynów energii?

Wspomniana na początku zmiana przepisów zachęci do inwestowania w domowe magazyny energii tak, aby maksymalizować ilość energii zużywanej na miejscu a za chwilę wymienianej z Sąsiadami, jak najrzadziej   oddawanej do sieci. Bateryjne magazyny energii nie są tanie  i dlatego potrzebne są silne dodatkowe zachęty. Tymi zachętami będą dopłaty i dodatkowe źródła przychodów dla Prosumentów.  

Wzorem do naśladowania mogą być dla nas Niemcy, gdzie jest już 400 tys. domowych magazynów energii. W Niemczech wprowadzono dopłaty do zakupu domowych magazynów energii. Są one liczone są jako określona kwota dopłaty do 1 kWh pojemności magazynu energii. Każdy dom potrzebuje innej wielkości magazynu. Mały dom o powierzchni 100m2 bez pompy ciepła potrzebuje magazynu o pojemności 6-8 kWh a dom 150 m2 z pompą ciepła potrzebuje magazynu 15-20 kWh. W przypadku Prosumenta Grupowego magazyn będzie zaczynał się od pojemości 30kWh dla 10 mieszkań i dochodził do 150 kWh dla 50 mieszkań. Dlatego dopłaty w programach wsparcia powinny Naszym zdaniem wynosić 800 PLN/kWh i być ograniczone do 20 kWh w przypadku domu jednorodzinnego a w przypadku Prosumenta Grupowego wielkością graniczną magazynu energii mógłby być iloczyn ilości mieszkań i wartości 3 kWh.

Do  tego podobnie jak w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Danii powinny pojawić się w 2022 roku w Polsce odpłatne usługi elastyczności energetycznej, które spowodują że Prosumenci posiadający magazyny energii podłączone do elektrowni wirtualnych zarządzanych przez Agregatorów będą zarabiać na usługach regulacji częstotliwości i napięcia sieci. W Niemczech liderem takich rozwiązań jest firma Sonnen oferująca domowe magazyny energii wraz z elektrownią wirtualna.

Mając na uwadze realną możliwość wprowadzenia sensownego systemu dopłat do zakup magazynów i uruchomieni rynku elastyczności prognozuję że Polacy kupią do 2025 roku 300 tys. domowych magazynów energii i setki tysięcy przystąpi do spółdzielni energetycznych i elektrowni wirtualnych. Do tego dojdzie dynamicznie rozwijający się rynek dużych magazynów energii na potrzeby wsparcia infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych i bilansowania generacji w komercyjnych farmach OZE. To będzie skutkować potencjałem przychodowym dla firm oferujących inteligentne magazyny na poziomie 5-10 mld PLN do roku 2025. 

4. Co rozumie Pan przez stwierdzenie „inteligenta energetyka”?

Inteligenta energetyka to nowe pojęcie w energetyce rozproszonej, prosumenckiej. Większość z 800 tysięcy prosumenckich instalacji fotowoltaicznych w Polsce to rozwiązania proste. W 2021 wraz Partnerem Strategicznym Naatu, Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej zrobiliśmy badanie w grupie posiadaczy instalacji fotowoltaicznych. Oto wyniki. 30% Prosumentów potwierdziło że nigdy nie miało dostępu do danych o produkcji własnej energii przez jakąkolwiek aplikację.  60% wskazało że ma obawy czy instalacja działa poprawnie. 90% powiedziało że chcieliby zrozumieć relacje między produkcją z fotowoltaiki, sposobem używania energii w domu  a rachunkiem za energię. T oznacza że inteligentna energetyka prosumencka w Polsce jeszcze nie istnieje. A co zdaniem zespołu Naatu powinno być synonimem inteligentnej energetyki? Te cechy powinny być integralną częścią tego pojęcia:

– prosty model ekonomiczny – osoba decydująca się na inwestycję w złożone instalacje energetyczne musi rozumieć mechanizmy zwrotu nakładów, 

– ergonomia – zrozumiały sposób dostępu do wiedzy o naszym  domowym systemie energetycznym w którym królują złożone technologie falowników, baterii, ładowarek, pomp ciepła i mnogości odbiorników energii. Prosument musi otrzymać, polubić i używać prostej aplikacji mobilnej, która będzie dla Niego zrozumiała jak Instagram,

– personalizacja – jeden Prosument lubi być zasypywany raportami i będzie aktywnie uczestniczył w handlu energią z Sąsiadami, drugi chce otrzymywać proste SMS-a mówiące ile energii sprzedał lub że zużywa więcej energii niż sąsiedzi,

– automatyzacja – gdy w domu jest instalacja fotowoltaiczna i magazyn energii to aby system zarabiał na siebie i miał wysoką żywotność to nawet kilkaset razy dziennie dokonywane muszą być operacje zmiany profilu ładowania magazynu, zmiany przepływu energii z/do sieci, udostępnianie usług elastyczności. To oznacza konieczność funkcjonowania gospodarstwa domowego w elektrowni wirtualnej, która będzie sterować i podejmować optymalne decyzje na podstawie wielu zestawów danych,

– współdzielenie w czasie rzeczywistym – tylko Prosument który będzie w stanie wymienić dane, zawierać transakcje sprzedaży/zakupu energii i usług elastyczności co 10-60 sekund będzie beneficjentem rewolucji energetycznej. Nadchodzi koniec rozliczania i zlecania transakcji w układzie miesięcznym, tygodniowym czy dziennym. Rozliczanie minutowe stanie się standardem inteligentnej energetyki.  Czas to pieniądz. Dlatego na świecie tak szybko rośnie rynek dla rozwiązań energetyki rozproszonej czasu prawie rzeczywistego. 

5. Szykują się Państwo do uruchomienia produkcji autorskich magazynów energii. Czy mógłby opowiedzieć Pan więcej o Waszej Baterii Domowej?

Firma Naatu Operator wprowadzi na rynek produkt o nazwie Bateria Domowa. Nazwa tego produktu została zastrzeżona. Bateria Domowa ma pojemność 15,6 kWh brutto. Zaoferujemy ją z 12 letnią gwarancją. 

Będziemy produkować Baterie Domowe w Polsce. 

Moduły bateryjne dla Naatu produkuje niemiecka firma BMZ Poland posiadająca fabrykę w Gliwicach. Tam powstają najwyższej jakości moduły bateryjne w technologii NMC, które będą montowane Bateriach Domowych.  

Wszystkie komponenty poza modułami bateryjnymi to autorskie technologie polskich firm. 

Bateria Domowa zawiera polski system zarządzania pracą baterii BMS, polski przekształtnik AC/DC, polski system aktywnego chłodzenia cieczą,  polski system zarządzania energią i elektrownię wirtualną elektrowniapolska.pl.  Ładna i ergonomiczna obudowa zaprojektowana została w polskiej pracowni projektowej i jest produkowana przez Partnera Naatu w Polsce. 

Bardzo ważna jest nasza strategia dystrybucyjna. Będzie oferować w Polsce i na świecie nasze rozwiązania wyłącznie poprzez autoryzowanych Partnerów, którzy będą chcieli z nami pracować, spełnią nasze wymagania i będą szkolić instalatorów w Akademii Naatu. Bardzo obiecujące są rynku na których obecna jest firma BMZ. Zespół BMZ Poland deklaruje aktywne wsparcie w internacjonalizacji oferty Naatu.

6. Przekonuje Pan, że udało się Wam zbudować produkt lepszy do Power Wall Tesli? Skąd to przekonanie i czy ze swoim produktem planujecie wejść na rynki europejskie i światowe? Czy to w ogóle możliwe, żeby Polska stała się światowym graczem w inteligentnym, bateryjnym magazynowaniu energii?

Projektując nasze rozwiązanie wzorowaliśmy się na rozwiązaniach firmy Tesla. 

Bateria Domowa to system w pełni trójfazowy z zintegrowanym falownikiem mocy 6/9 kW. Dlatego Bateria Domowa przy pracy wyspowej lub zerowym poborze z sieci OSD w godzinach szczytu może obsługiwać wszystkie odbiorniki domowe przez 10-15 godzin. 

Bateria Domowa odłączy dom od sieci OSD gdy napięcia sieci rośnie ze względu na lokalną nadprodukcję OZE. To zapewni ciągłość produkcji w instalacji fotowoltaicznej i będzie zbawiennie dla sieci OSD.

Bateria Domowa naładuje się do pełna przed burzą i poinformuje domowników że przełącza dom na pracę wyspową zanim burza dotrze w ich okolicę. Następnie Bateria Domowa przyłączy dom z powrotem do sieci gdy będzie po burzy i /lub wróci stabilne zasilanie OSD, gdy nie będzie krótkich wyłączeń lub braku zasilania pojedynczych faz przez co najmniej 20 minut.

Bateria Domowa to najmniejszy kubaturowo i najlżejszy wagowo bateryjny magazyn energii dostępny w Europie. Mimo iż bateria Domowa ma pojemność 15,6 kWh czyli 10% więcej niż Tesla Power Wall 2 to nasze rozwiązanie nie jest cięższe od amerykańskiego. Proponowana przez nas elektrownia wirtualna została zaprojektowane przez  ekspertów od cyberbezpieczeństwa, którzy wygrywają światowego prestiżowe konkursy z obszaru cyberbezpieczeństwa.  Nasza aplikacja mobilna i system interakcji z Prosumentem to efekt prac ekspertów UX/Service Design z zespołu Maxa Bieleckiego z  SWSP.  Ogniwa litowe i budowanych z nich moduły bateryjne przechodzą kilkukrotne testy w fabryce BMZ Poland. 

Skalowanie biznesu Naatu wymagać będzie wsparcia kapitałowego i rozwoju zespołu. Tu jesteśmy optymistami. Jest duże zainteresowanie naszym projektem od strony Inwestorów. Otwartość firmy na rozwój i produkcję innowacyjnych produktów przyciąga do Naatu ekspertów.

Tak, jesteśmy gotowi do budowy firmy rozpoznawalnej w Polsce i na świecie. Bateria Domowa będzie miała swoją nazwę międzynarodową, która już wybraliśmy.

7. Chciałem zapytać jeszcze o program dotacji, który ma zostać uruchomiony i poprosić o ocenę, jakie zasady dofinansowania byłyby potrzebne, żeby rozkręcić rynek?

Dofinasowanie powinno być proste w założeniach i realizacji, najlepiej na kształt programu Mój Prąd. Dofinasowanie powinno być definiowane jako określona kwota na poziomie 800-1000 PLN do każdego 1 kWh magazynu. Ważne aby dofinasowanie oferowało 2 tys. PLN na system zarządzania energią z centralnym chmurowym repozytorium danych od wielu Prosumentów i funkcje inteligentnego bilansowania pracy instalacji.  

Ulga termomodernizacyjna powinna być rozszerzona o magazyny energii i system zarządzania.

Koniecznie trzeba sprawnie uruchomić rynek Agregatorów Energetycznych i płatnych usług elastyczności energetycznej.